HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Photoshop'da Toplu Fotoğraf Boyutlandırma?

evillusions

ѕerѕerι
Katılım
5 Ağu 2023
Mesajlar
1,325
Tepkime puanı
911
Puanları
113
Heybecool-Toplu-Fotograf-Boyutlandırma-2.jpg

Photoshop'da Toplu Fotoğraf Boyutlandırma?

Bu yazımızda sizlerle Photoshop ile toplu fotoğraf boyutlandırma işlemini göreceğiz.Öncelikle boyutlandırılacak fotoğraflar veya resimlerin aynı klasörde bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü toplu görsel boyutlandırma işlemi klasör seçilerek yapılmaktadır.Uygulamaya geçmeden önce üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz fotoğraf klasörünüzü hazırlamak sizin için faydalı olacaktır.Şimdi uygulamaya geçelim.

Adım 1;
Photoshop programı ''Dosya'' (File ) menüsünden ''Komut Dosyaları'' (Scripts > Image processor) sekmesine tıklayınız.
Adım 2;
Karşınıza çıkan "İşlenecek görüntüleri seçin" ( Select location to save processed images) sekmesinde bulunan"Klasör Seç" (Select Folder) butonu ile boyutlandırma yapılacak klasörü seçiniz.
Adım 3;
Eğer farklı bir klasöre kaydetmek istiyorsanız: Boyutlandırılan görselleri aynı klasör içerisine değil de farklı bir klasöre kaydetmek isterseniz "İşlenen görünten kaydetmek için konum seçin" (Select location to save processed images) sekmesini aktif hale getirin ve "Klasör Seç" (Select Folder) ile kaydedilecek klasörü seçin.(Buradan seçim yapmadığınız durumlarda aynı klasör içerisine yeni bir klasör otomatik oluşarak kaydedilmektedir. Yani var olan resimlerin üzerine kaydedilmemektedir.)
Adım 4;
"Dosya Türü" (File Type)
sekmesi altından boyutlandırılacak görsellerin boyutlarını girebilirsiniz."("G" genişlik) = ("W" width)" alanından genişlik,"("Y" yükseklik) = ("H" height)" alanından yüksekliği seçiniz.
Orantılı boyutlandırma yapmak için "(G ve Y) = (W ve H)" alanlarına minimum değerleri girmeniz yeterli olacaktır. Örneğin dosyanızdaki resimlerin minimum genişlik 980px, yüksekliklerini ise orantılı bir şekilde boyutlandırmak istediğinizde G"(W)" alanına 980, Y"(H)" alanına ise fotoğraf türüne göre maksimum yükseklik değerini girebilirsiniz. Bu durumda içerikler orantılı olarak boyutlanacaktır.
Adım 5;
Son olarak Çalıştır "Run" butonuna tıklayarak boyutlandırma işlemini başlatın.Program bu aşamada seçtiğiniz resimleri tek tek açıp otomatik olarak yeniden boyutlandırıp kayıt edecektir. Photoshop toplu fotoğraf boyutlandırma işlemi bu şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Heybecool-Toplu-Fotograf-Boyutlandırma-1.jpg
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst