HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

İlber Ortaylı Yalnızlığı Açıkladı: Türkiye'de Neden Evlen Baskısı Var? Neden Türk Düşünür Yok?

İlber Ortaylı Yalnızlığı Açıkladı: Türkiye'de Neden Evlen Baskısı Var? Neden Türk Düşünür Yok?​
Türkiye'de azınlık kalan entelektüel birikimi, İlber Ortaylı'yla damarlarımıza kadar çekmeye çalışıyoruz. Aslen tarihçi olan İlber Ortaylı, adeta Türkiye'nin zeka ortalamasını üst seviyelere çıkarmak için yaratılmış. Gerçekçi tespitleriyle de bizleri silkeleyip kendimize getiriyor. Sosyal medya hesabında son paylaşımında yalnızlık, evlilik ve düşünmek üzerine o kadar derin ve anlamlı bir paylaşım yapmış ki, feyz almayan kalmasın istedik.
İçeriğin Devamı Aşağıda


76 yaşındaki tarihçi, akademisyen ve yazar olan İlber Ortaylı, ileri seviyede Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve iyi seviyede de Latince biliyor. Yaklaşık 50 kitap yazan Ortaylı, sadece tarih bilgisini değil, hayat deneyimlerini de gençlerle her daim paylaşıyor.​


76 yaşındaki tarihçi, akademisyen ve yazar olan İlber Ortaylı, ileri seviyede Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve iyi seviyede de Latince biliyor. Yaklaşık 50 kitap yazan Ortaylı, sadece tarih bilgisini değil, hayat deneyimlerini de gençlerle her daim paylaşıyor.


Instagram'da yaptığı son paylaşımda da yalnızlık ve düşünmek üzerine öyle değerlendirmeler yaptı ki, hak vermemek elde değildi.


"Seyahatte, kafanı boşaltmışken iyi düşünürsün; bir yerden bir yere giderken iyi düşünürsün; yürürken, yemek yerken iyi düşünürsün."​


Seyahatte, kafanı boşaltmışken iyi düşünürsün; bir yerden bir yere giderken iyi düşünürsün; yürürken, yemek yerken iyi düşünürsün.Tuvalette bile düşünürsün yahu! Ama iyi düşünmek için esasen yalnız kalmak gerekir. Bu temel şarttır, yalnız kalmayı bilmek gerekir. Yalnız kalmayı bilmeyen milletlerden fazla bir şey çıkmaz. Mesela iyi bir düşünür çıkmaz.

"Maalesef biz Türklerin böyle bir kabiliyeti yok, bu yüzden de bizden iyi düşünür pek çıkmıyor."​


Maalesef biz Türklerin böyle bir kabiliyeti yok, bu yüzden de bizden iyi düşünür pek çıkmıyor.


Aptal olduğumuz için mi? Estağfurullah. Ama şu var; Türk yalnız kalamaz, milletimizde böyle bir huy yoktur. Beraber ders çalışır, beraber yazı yazar, beraber gezmeye gider, beraber aylaklık eder. Türkler sinemaya bile tek gitmez; yalnız kalmayı bilmez, sevmez. Yalnız olmamanın getirdiği garantiye, yani tehlikeden uzak yaşamanın konforuna güvenir. Ama işte bu garanti de yaratıcılığı sakatlar, iş çıkarma kabiliyetini azaltır.

"Yalnız kalamayan insanın düşünce ve gözleme kabiliyeti yarım oluyor. Bu yüzden ben insanlara yalnız kalmayı öğrenmelerini öneriyorum. Yalnız kalmayı bilmek iyidir, önemlidir; Türkiye gibi bir yerde avantajdır."​


Yalnız kalamayan insanın düşünce ve gözleme kabiliyeti yarım oluyor. Bu yüzden ben insanlara yalnız kalmayı öğrenmelerini öneriyorum. Yalnız kalmayı bilmek iyidir, önemlidir; Türkiye gibi bir yerde avantajdır.


Zira evlilik müessesesi bile bizde yalnız kalmamak üzerine kurulmuştur. Halkımız evliliğin gerçek mahiyetini anlamaz. Evlenince, kumrular gibi dip dibe oturmaları gerektiğini zanneder. Öyle şey olur mu? Biraz da birbirinden ayrı duracaksın. Nefes alacak, aldıracaksın.

"Evlilik sürekli dip dibe duracak, yan yana yürüyecek bir şey değildir. Çok açık ki bunun da artık anlaşılması lazım. Tabii herkesin kendisini, yaşamının onda sekizinde aynı yerde bulması da evlilikle bağdaşmaz."​


Evlilik sürekli dip dibe duracak, yan yana yürüyecek bir şey değildir. Çok açık ki bunun da artık anlaşılması lazım. Tabii herkesin kendisini, yaşamının onda sekizinde aynı yerde bulması da evlilikle bağdaşmaz.

Ortaylı'nın bu paylaşımına gelen yorumlar dikkat çekti.​


Ortaylı'nın bu paylaşımına gelen yorumlar dikkat çekti.


Genel olarak Ortaylı'nın bahsettiği şekilde yalnız kalabilen,​


Genel olarak Ortaylı'nın bahsettiği şekilde yalnız kalabilen,


Yalnız vakit geçirebilen kişilerin yorum yaptığı görüldü.​


Yalnız vakit geçirebilen kişilerin yorum yaptığı görüldü.


Ortaylı'nın söylediklerinin de etkisiyle evlilik ya da​


Ortaylı'nın söylediklerinin de etkisiyle evlilik ya da


Türkiye'de düşünür çıkmaması da önemli bir gözlem oldu.​


Türkiye'de düşünür çıkmaması da önemli bir gözlem oldu.

İlber Ortaylı'nın hayat derslerine bir tane daha eklerken,​


İlber Ortaylı'nın hayat derslerine bir tane daha eklerken,


Siz, yalnız kalabiliyor musunuz?​


Siz, yalnız kalabiliyor musunuz?
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst