HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Mehmet Ali Birand CV​

GAZETECİ, YAZAR, TV SUNUCUSU (1941-2013)
Birand, Türk televizyoculuğunda önemli bir yere sahip olan gazeteci, yapımcı ve haber sunucusudur.
İsim Soyisim:Mehmet Ali Birand
Adresi:Beykoz Anadolu Hisarı Mezarlığı, İstanbul, Türkiye
Doğum Tarihi:9 Aralık 1941
Doğum Yeri:İstanbul, Türkiye
Ölüm Tarihi:17 Ocak 2013
Ölüm Yeri:İstanbul, Türkiye

• EĞİTİM
    KURUMKURUM YERİ, TARİH
    Zihnipaşa Erenköy İlköğretim Okulu
    egitim.png
    İstanbul, Türkiye (-1955)
    Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlköğretim hayatına Zihnipaşa Erenköy İlköğretim Okulu'nda eğitim görerek başlamıştır.
    Galatasaray Lisesi
    egitim.png
    İstanbul, Türkiye (1955 -1962)
    Birand, diplomat olan dayısının yardımıyla birlikte orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde almıştır.
    İstanbul Üniversitesi
    egitim.png
    Filoloji Fakültesi, Fransızca Bölümü (1963 -)
    Birand, lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi'nin Filoloji Fakültesi'nde Fransızca bölümüne girmiştir. Fakat maddi imkansızlıklardan dolayı buradaki eğitim hayatına devam edememiştir.

• MESLEKİ TECRÜBELERİ
    MESLEKÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
    Muhabir
    mesleki-tecrube.png
    Milliyet Gazetesi, Türkiye (1964 - 1971)
    Mehmet Ali Birand, liseden arkadaşı olan Abdi İpekçi'nin desteğiyle Milliyet gazetesinde muhabir olarak işe başlamıştır.
    Muhabir
    mesleki-tecrube.png
    Milliyet Gazetesi, Brüksel, Belçika (1971 - )
    Birand, 1971 yılında Milliyet Gazetesi'nin kurucularından Ali Naci Karacan'ın üvey torunu Cemre Güngören ile evlenmiştir. Bu evlilikten itibaren çift Brüksel'e taşınmıştır. Birand burada uzun seneler boyunca kalmış Fransızca ve İngilizce lisanlarına oldukça hakim olmuştur.
    Muhabir, Haber Sunucusu
    mesleki-tecrube.png
    32. Gün, TRT, Show TV (1985 - )
    Birand, önceleri TRT 1'de yayınlanan daha sonrasında Show TV'de yayınlanan 32. Gün programıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu programda uluslararası ilişkileri ele almış ve yabancı devlet adamlarını programa davet etmiştir. Birand'ın konukları arasında eski Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, Avrupa Komisyonu eski başkanı Romano Prodi, eski Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, Ürdün Kralı Hüseyin ve oğlu Kral Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Bessar Essad, eski Irak lideri Saddam Hüseyin, Rusya Federasyonu eski başkanı Gorbachov, Yeltsin, Filistin lideri Yassir Arafat gibi isimler yer almıştır. Birand'ın bu programdaki özgün yayını oldukça beğeni toplamıştır. Bunun yanında programın arka plandaki isimleri sonsuz emekleri geçen isimler Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere, birçok muhabir, kameraman ve teknisyen olmuştur. Birand, 1986 yılında SSCB yetkililerini ikna edip Milliyet'in Moskova bürosunu açmıştır. Birand, bu dönemde çeşitli belgeseller hazırlamıştır. Bunlar arasında en önemlileri Kıbrıs Belgeseli, Demirkırat (27 mayıs darbesini anlatan çalışma), arka arkaya, 12 Mart-12 Eylül Ve Özal'lı Yıllar'dır. Hazırlamış olduğu bütün bu belgesellerde Can Dündar ve Bülent Çaplı gibi isimlerin oldukça büyük emeği olmuştur. Birand'ın bu dönemdeki en kilit röportajı 1988 yılında Lübnan'ın Beka vadisindeki PKK kampında Abdullah Öcalan ile yaptığı röportaj olmuştur. Bu röportaj Türkiye'de Öcalan ile yapılan ilk röportaj olmuştur. Bu röportajın Haziran 1988'de yayımlanması sonrasında Milliyet gazetesi toplatılarak yayımlanması yasaklanmıştır.
    Haber Sunucusu Ve Yazar
    mesleki-tecrube.png
    Show TV, CNN Türk, Kanal D (1991 -)
    Birand, 1991 yılında Türkiye'ye kesin dönmüş 1992-1995 seneleri arası ana haber bülteni sunuculuğunu yapmıştır. Ardından 32.Gün'ü CNN Türk'de sunmuş 2005 yılından itibaren de Kanal D ana haber bültenini sunmuş hem de genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Bunların yayında Türkye'nin içinde bulunduğu durumu ve Türk siyasetini içeren bir çok kitap yayınlamıştır. Mehmet Ali Birand Türk gazeteciliğine yapmış olduğu önemli katkıları hafızalara kazınmıştır. Ne yazık ki Birand pankreas kanseri ile mücadelesinde yenik düşmüş 17 Ocak 2013 tarinde aramızdan ayrılmıştır.

• BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
    ÖDÜLÖDÜLÜ VEREN MAKAMTARİH
    Yılın Gazetecisi"
    basariOdul.png
    Avrupa Konseyi1987
    Yılın Yazarı
    basariOdul.png
    TÜYAP Kitap Fuarı1976
    Lion Kulüpleri, Melvin Jones Fellow Ödülü ve Fransız Şövalye Nişanı
    basariOdul.png
    Yurtdışı Ödülleri1993

• Eser AdıEserin TürüTarihi
    eser.png
    12 Eylül 04.00Kitap1984
    eser.png
    Apo ve PKKKitap1992
    eser.png
    10 yılın perde arkası 32. gün 32. Gün 20 Yılın Perde ArkasıKitap1995
    eser.png
    Türkiye'nin Gümrük Birliği macerasıKitap1996
    eser.png
    Panorama '97 CD-ROM 32. Gün Dünya'da ve Türkiye'de Yılın OlaylarıKitap1997
    eser.png
    12 Eylül: Türkiye'nin miladıKitap1999
    eser.png
    12 Mart: İhtilalin pençesinde demokrasiKitap2000
    eser.png
    Emret komutanımKitap
    eser.png
    30 Sıcak günKitap
    eser.png
    Diyet: Türkiye ve Kıbrıs üzerine uluslararası pazarlıklarKitap
    eser.png
    Türkiye'nin Büyük Avrupa Kavgası 31 Temmuz 1959'dan 17 Aralık 2004'eKitap
    eser.png
    Türkiye'nin Avrupa Macerası 1959 - 1999Kitap
    eser.png
    Mehmet Ali BirandKitap
    eser.png
    Son Darbe: 28 ŞubatKitap2012

• ROL ALDIĞI ESERLERİ
    Eser AdıEserdeki AdıTarihi
    roleser.png
    Unutulmaz Maçlar (belgesel)Mehmet Ali Birand2005
    roleser.png
    100 Yıllık SevdaMehmet Ali Birand2006
    roleser.png
    17 MayısMehmet Ali Birand2006
    roleser.png
    Latife HanımMehmet Ali Birand2006
    roleser.png
    Çok Güzel Hareketler BunlarMehmet Ali Birand2008
    roleser.png
    Küçük KadınlarMehmet Ali Birand2009
    roleser.png
    Kurtuluş Son DurakMehmet Ali Birand2012
    roleser.png
    Annem UyurkenMehmet Ali Birand2012

• NİYET MEKTUBU
    "Yani, toplumsal barışa kavuşabilecek miyiz, yoksa savaş devam mı edecek?"
    niyet.png
    "Dünyada her şey olabilir, ancak Doğu ve Batı Almanya bir daha birleşemez."
    niyet.png
    "Ben çok iyi yetiştirilmiş insandım, gazeteciliğe namuslu şekilde başladım, sonra televizyona ittiler."
    niyet.png
    "Yalakalığa gerek yok. Gözünüz, kulağınız da yoksa bırakın siyaset yapmayın."

• Kaynak: tarihiolaylar.com

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.