HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Qupido

Yönetici
Katılım
7 Ağu 2023
Mesajlar
1,169
Tepkime puanı
705
Puanları
113

Araştırmaya göre her gece ihtiyaç duyulan mükemmel uyku miktarı​


Hayatta yapılması gereken tek şey varsa o da uykudur.

Ve çoğu Avustralyalının her gece doğru miktarda koyunu saymayı başaramadığı ortaya çıktı.

Herkesin şanslı sayısı yedi olmalıdır, çünkü bu, her gece

Büyük Avustralyalı Tartışması, 50.000 news okuruyla anket yaptı ve dört Avustralyalıdan birinin haftanın çoğu gecesinde uykusunu böldüğünü ortaya çıkardı.

Bu, yaklaşık 6,5 milyon kişinin artan kronik hastalık riski ve kötü sağlık sonuçlarıyla karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Veriler, yaşlandıkça daha iyi uyuma olasılığınızın da arttığını gösterdi.

70+ yaş grubundaki katılımcılar büyük olasılıkla tüm hafta boyunca iyi uyurken, 30-39 yaş grubundakiler büyük olasılıkla tüm hafta boyunca kötü uyku çekiyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre birçok insan yeterli miktarda uyku alamıyor.
Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre birçok insan yeterli miktarda uyku alamıyor., Boomer kuşağının uyku konusunda o zamandan bu yana tüm nesillere ve kesinlikle Y kuşağına göre açık ara daha iyi olduğu anlamına geliyor.

Uyku alışkanlıklarınız, yaşam tarzı seçimleriniz ve tıbbi durumlarınız da dahil olmak üzere uykusuzluğun birçok olası nedeni vardır.

(Solda) Genç kız babasının kucağında uyuyor.  (Sağda) Uykusuz kalan kadın mutfak tezgahında uyukluyor.

Uzmanlara göre kısa uykular sizi nasıl daha iyi bir ebeveyn yapabilir?​

Bazı nedenler önemsizdir ve kişisel bakımla düzelebilirken, uyku apnesi, uykusuzluk veya huzursuz bacak sendromu gibi diğerleri tıbbi yardım almanızı gerektirebilir.

Diğer yaygın nedenler arasında (televizyon izlemek, video oyunları oynamak veya egzersiz yapmak gibi), çok fazla kafein veya alkol tüketimi veya işle ilgili stres veya depresyon yer alır.

Bir diğeri ise iş, ilişkiler, çocuklar ve -şu anda düzenli olarak duyduğum büyük bir sorun- finansal nedenlerden kaynaklanabilecek basit bir stres.

Yaşam düzenlemelerinin kötü uyku hijyeninde büyük bir faktör olduğunu belirten çok sayıda Y kuşağı ve genç insan var ve birçoğu büyük paylaşımlı ev konaklamalarına zorlanıyor.

Peki nasıl daha iyi uyuyabilirsiniz?

İşte sağlıklı uyku için önerilerim.

Gün içerisinde kendinizi uyanık hissetmek ve iyi bir şekilde çalışmak için ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu düşünün.

Bir doktora göre, sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak, aldığınız kesintisiz uyku miktarını artırabilir.

Bir doktora göre, sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak, aldığınız kesintisiz uyku miktarını artırabilir.Shutterstock
Çoğu yetişkin için bu süre yedi ila dokuz saat arasındadır, ancak altı saat kadar düşük ve 10 saat kadar yüksek de olabilir. Kendinize her gece bu kadar uyuma fırsatı vermeye öncelik verin.

Farklı uyku sürelerinden sonra nasıl hissettiğinizi ve hangi aktivitelerin bunu iyi ya da kötü yönde etkilediğini not etmek için bir hafta bile olsa bir uyku günlüğü tutmanızı öneririm.

Sağlıklı bir uyku ortamı yaratın; odayı karanlık ve sessiz yapın ve rahatınız için doğru sıcaklığın olmasını sağlayın.

Mümkünse her gün hemen hemen aynı saatte yatın ve kalkın. Düzenli bir yükselme süresine sahip olmak özellikle faydalıdır.

Yatmadan önce zihninizin ve vücudunuzun gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacak şeyler yapın.

Çoğu gece yaptığınız şeylerin benzer olması yararlı olur, böylece bunlar uyku işaretiniz olur.

Gevşemek için akıllı telefon mu yoksa tablet mi kullandığınızı düşünmeniz faydalı olabilir. Tavsiye edilmezler ancak tavsiye edilirse mavi ışık filtresi kullanın ve yatakta kullanımı sınırlandırın.

Yatakta geçirdiğiniz süreyi, kabaca genellikle uykuda geçirdiğiniz süre kadar sınırlayın.

Seks ve yakınlık sadece egzersiz yapmanın harika bir yolu değildir; cinsel ilişkinin uyku açısından faydalarını gösteren birçok çalışma vardır.

Dengeli beslenin ve gün boyunca aktif olun. Her gün hemen hemen aynı saatte yemek yiyebilir ve egzersiz yapabilirseniz, bunun uykuya ek faydaları olur.

 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst