HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Baba Anujka: Dünyanın en yaşlı seri katili

61778fbc932151bfc80381ed.jpg


Baba Anujka: Dünyanın en yaşlı seri katili​

Tarihe damga vurmuş birçok seri katil var. Hepsinin farklı farklı özellikleri var aynı zamanda bambaşka hikâyeleri. Fakat Baba Anujka'nın hikâyesi biraz farklı. Tarihe yaşıyla farklılık katmış, tarihin en yaşlı seri katili olan Baba Anujka'nın hikâyesinde ne var?​


90 yaşında

90 yaşında​

Dünyanın en yaşlı seri katili Baba Anujka, Banat Cadısı veya Vladimirovac Cadısı olarak da biliniyormuş. Baba Anujka'yla ilgili bilinen en doğru şey, Ana di Pištonja adında başarılı bir amatör kimyager ve Yugoslavya'nın Vladimirovac köyünden hüküm giymiş bir katil olması.

150 kişiyi...

150 kişiyi...​

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında en az 50 kişiyi ve muhtemelen en doğru tahmin olarak 150 kişiyi zehirlemiş bir kadın. 1928'de 90 yaşında yakalanmış ve iki cinayetin suç ortağı olarak 1929'da 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Sekiz yıl hapis yattıktan sonra yaşlılık nedeniyle serbest bırakıldığı iddialar arasında. İyi de onca insanı neden zehirledi insan merak etmiyor değil. Ama hepsini söyleyeceğiz.

Zengin bir muhitte

Zengin bir muhitte​

Anujka'nın gençliği hakkında da pek bir şey bilinmiyor, çünkü kayıtlar eksik. Bazı kaynaklara göre 1838'de Romanya'da zengin bir muhitte dünyaya gelmiş ve 1849'da Avusturya İmparatorluğu'nun Banat Askeri Sınır bölgesindeki Vladimirovac'a taşınmış. Ancak 1836'da doğduğunu iddia etmiş. Pančevo'da özel okula gitmiş. Zengin ailelerin çocukları ile birlikte yaşamış ve daha sonra da babasının evinde yaşamış. Baktığınız Anujka ablamız az kalsın tiki oluyormuş.
Genç bir subay yüzünden

Genç bir subay yüzünden​

Baba Anujka'nın genç bir Avusturyalı subay tarafından baştan çıkarıldıktan sonra 20 yaşında bir insan düşmanı olduğu iddia ediliyor. Anlayacağınız bütün bunların nedeni aşk acısı ya da başka şeyler olabilir. Çünkü bu genç subay çok kırmış kalbini. Sonra da başlamış Anujka'nın erkek nefreti. Bundan sonra inzivaya çekilmiş, tıp ve kimyaya ilgi göstermeye başlamış. Beş dil biliyormuş. Daha sonra Pistov veya di Pištonja adında bir toprak sahibiyle evlenmiş ve bunlardan sadece biri sadece yetişkinliğe kadar hayatta kalmış 11 çocuğu olmuş ve hepsi ölmüş. O kadar çocuğu iyi kaldırmış bünyesi helal olsun. Kocası ondan çok daha yaşlı olduğu için 20 yıllık süren evlililerinden sonra ölmüş. Kocasının ölümünden sonra da kimya çalışmalarına devam etmiş Anujka.

Askerleri hasta edecek kadar...

Askerleri hasta edecek kadar...​

Anujka, kocası öldükten sonra evinin bir kanadında bir laboratuvarını kurmuş ve 19. yüzyılın sonlarında şifacı ve bitki uzmanı olarak ün kazanmış. Sağlık sorunları için yardım arayan çiftçi eşleri arasında popüler olduğu ve rahat yaşamasını sağlayan saygın bir gelir elde ettiği söyleniyor. Askerleri askerlikten kaçabilecek kadar hasta edecek ilaçlar ve karışımlar üretip, ayrıca 'sihirli su' veya 'aşk iksiri' adını verdiği zehirli karışımları satmış. Sözde 'sihirli su'yu kocası çok kötü davranan kadınlara satmış. Karışımı kadınlar, genellikle sekiz gün sonra ölecek olan kocalarına verirlermiş.

Doğa üstü güçleri olduğuna inandılar

Doğa üstü güçleri olduğuna inandılar​

Anujka'nın 'aşk iksiri' küçük miktarlarda arsenik ve tespit edilmesi zor olan bazı bitki toksinleri içeriyordu. Anujka, bir evlilik sorunu anlatıldığında müvekkiline, "Bu sorun ne kadar ağır?" diye sorarmış, bu da "Kurbanın vücut kütlesi nedir?" anlamına geliyormuş. Hayır o dönemde dinlemeleri falan da yok neden böyle sır perdesi arkasından konuşmuşlar anlayamadım ama olsun. Neyse daha sonra gereken dozu hesaplayabilirmiş. Anujka'nın kurbanları genellikle tahmin edersiniz ki erkekler olup hepsi genellikle genç ve sağlıklıymış. Müvekkilleri davasında 'sihirli suyunun' zehir içerdiğini bilmediklerini, ancak büyü kullanarak insanları öldürmek için bir tür doğaüstü güçleri olduğuna inandıklarını iddia etmişler. Fakat Anujka'nın iksirlerinin 50 ila 150 kişiyi öldürdüğü de bir gerçek.

Satış temsilcisi bile vardı

Satış temsilcisi bile vardı​

Kadın işleri o kadar büyütmüş ki 1920'lerde Anujka'nın kendi 'satış temsilcisi' varmış, bu kişinin işi de; potansiyel müşteriler bulmak ve onları Anujka'nın evine götürmek. Kadın resmen mahalle arasında dedikodu kovalayan teyze gibi kimin ne sorunu var tespit edip "Ablam bi falcı var oraya gidelim" diyen teyzelerin misyonunu iş edinmiş. Öyle demeyin Anujka'nın sihirli suyunun” fiyatı 2.000 ila 10.000 Yugoslav dinarı arasında dalgalanmış.​

AD


Tutuklandı

Tutuklandı​

Her kariyerin bir düşüsü olduğu gibi Anujka'nın da düşüşü, düzenli müşterilerinden biri olan ve daha önce kocasını Anujka'nın aşk iksirlerinden biriyle öldüren ve ondan sık sık bitkisel ilaçlar satın alan Stana Momirov adında bir kadın sayesinde olmuş. Bu kadın yeniden evlendiğinde ve yeni kocasının zengin bir akrabası da benzer koşullarda öldüğünde, haliyle Anujka şüpheli görülerek tutuklanıp sorgulanmış. Bu da Anujka'yı iki cinayetle ilişkilendirmiş.

Doğaüstü güçler

Doğaüstü güçler​

Yaklaşık bir yıl sonra, Anujka bir kadına kocasının babasını öldürmesi için bir iksir sattıktan sonra ikinci bir ölüm meydana gelmiş. Adamın 16 yaşındaki torunu zehir vermek için kandırıldıktan sonra adam hastalanıp ölmüş. Yaklaşık 18 ay sonra Anujka, iki cinayete karışan diğer altı kişiyle birlikte tutuklanmış. Diğer sanıklar, iksirlerin zehirli olduğunu asla bilmediklerini ve ölümlerin Anujka'nın doğaüstü güçlerinden kaynaklandığına inandıklarını iddia ederek suçu ona atmışlar. Bunu yiyen hakime de birkaç şey söylemek istiyorum ama malum ölünün arkasından konuşulmaz.

15 yıl hapis

15 yıl hapis​

Neyse sonuçta, Anujka iki cinayetteki rolü nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Müge Anlı'nın sevdiğim bir sözü vardır bilirsiniz: "Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır." Bunu Müge Anlı da dememiş olabilir ama olsun ben öyle hatırlıyorum. Uzun lafın kısası bizim Baba Anujka'ya ne oldu derseniz; çok yaşlı olduğu için merhamet gerekçesiyle sekiz yıl yattıktan sonra serbest bırakılmış. 1938'de Vladimirovac'taki evinde 100 yaşında da ölmüş.

​​​​​​​

 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst