HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Qupido

Yönetici
Katılım
7 Ağu 2023
Mesajlar
1,169
Tepkime puanı
705
Puanları
113


Dişi halledebilir misin?

İngiltere merkezli diş hekimi ve İngiliz Dişhekimleri Birliği'nin bilimsel danışmanı Dr. Praveen Sharma, birçok insanın diş hijyeni söz konusu olduğunda dört kötü alışkanlığı olduğunu söylüyor.

Sharma, ilk hatanın, diş fırçalamadan hemen sonra gargara kullanmak olduğunu ve bunun "diş macununuzdaki florürün faydasını azaltacağını" iddia ettiğini söylüyor.

Sharma , Cumartesi günkü röportajında şunları söyledi: "Fırçalamadan sonra tükürmeyin, durulamayın, yoksa florürün faydasını da azaltmış olursunuz."

“Fırçalamadan farklı bir zamanda kullandığınızdan emin olun” dedi.

Healthline'a göre florür, zayıflamış diş minesinin yeniden yapılandırılmasına, zararlı ağız bakterilerinin büyümesinin önlenmesine ve diş çürümesinin erken belirtilerinin tersine çevrilmesine yardımcı olur . Yani bu olmadan diş eti hastalığı veya diş çürümesi riskini göze almış olursunuz.

1695655290230.png

ingiltere merkezli diş hekimi ve İngiliz Dişhekimleri Birliği'nin bilimsel danışmanı Dr. Praveen Sharma, birçok insanın diş hijyeni söz konusu olduğunda dört kötü alışkanlığı olduğunu söylüyor.

AĞIZ YIKAMA

Sharma, insanları dişlerini fırçaladıktan sonra ağızlarını çalkalamayı bırakmaya teşvik ediyor.


Sharma, insanların yaptığı ikinci hatanın yemekten sonra dişlerini çok hızlı fırçalamak olduğunu söylüyor. Tıp uzmanı ağzınızı temizlemeden önce en az 30 dakika beklemenizi önerir.

"Yeme veya içme sonrasında dişlerinizi fırçalamadan önce 30-60 dakika kadar bir süre bırakın, çünkü ağzın kendini temizlemesi ve diş yüzeylerinin sıfırlanması için biraz zamana ihtiyacı vardır" dedi.

Dişlerinizi temizlemek için acele etmek, özellikle asitli yiyecek ve içecek tüketirken dişlerinizin mine tabakasına zarar verebilir.

Diş hekimi, "'Diyet' alkolsüz içeceklerin, meyve sularının ve smoothie'lerin güvenli alternatifler olduğunu düşünebilirsiniz, ancak değiller" dedi. "Birçoğunda dişlerinizin yüzeyine saldıran, erozyon (diş yüzeyinin aşındırılması) ve diş çürümesi riskini artıran bir asit bileşeni var."

Ulusal Diş ve Kraniofasiyal Araştırma Enstitüsü'nün açıklamasına göre, yaşları 20 ile 64 arasında değişen yetişkinlerin neredeyse %90'ında diş çürüğü (bakterilerin dişlerinizin üzerinde plak oluşturması ve zamanla yüzeye zarar vermesi) görülmüştür .

DİŞ FIRÇALAMA


Tıp uzmanı ağzınızı temizlemeden önce en az 30 dakika beklemenizi önerir.


Bu arada Sharma, birçok insanın diş arası fırçası veya diş ipi kullanmadığını söylüyor; bu da üçüncü hata.

Gizli yiyecek veya plakları temizleyen küçük kıllı başlıklar olan diş arası fırçaları kullanmanın önemini vurguluyor.

AYRICA BAKINIZ​

Sakız çiğneyen kadın

“Günde en az bir kez dişlerinizin arasındaki boşlukları (boşluk olan yerleri) diş arası fırçalarla temizlemeyi hedefleyin” diye ısrar ediyor. “Fırçalamadan önce bunu yapmanız tavsiye edilir. Dişlerin arasındaki boşluklar fırça giremeyecek kadar darsa diş ipi kullanın.”

Birleşik Krallık'taki diş hekimi ayrıca küçük özel fırçaları kullanmanın en iyi yöntemini de açıkladı.

“Fırçalarken, fırçanın kıllarını alt dişler için aşağıya, diş etine doğru, üst dişler için diş etine doğru 45 derecelik bir açıyla yukarı doğru tutun” diye devam ediyor. "Bu, kılların diş eti çizgisinin biraz altına inmesine izin veriyor."

Ayrıca insanların dişlerini ve diş etlerinin zarar görmesini önleyebilecek "fırçalama hareketi" yerine dairesel hareketle dişlerini fırçalamalarını istiyor.


 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst