HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Qupido

Yönetici
Katılım
7 Ağu 2023
Mesajlar
1,378
Tepkime puanı
959
Puanları
113
Lazer Epilasyon zararları var mı?

Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon zararları nelerdir?​


satır arası

D19ofw5r.jpg
Lazer epilasyon diğer epilasyon çeşitlerinden farklı olarak kalıcı ve sağlıklı olduğu için tercih sebebidir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon, klasik yöntemlere kıyasla acısızdır. Doğru cihazlarla ve uzmanlar tarafından yapıldığında son derece etkili ve zararsızdır. Uzmanlar tarafından uygulanacak bölge, cilt tipi ve rengi, kıl yapısı incelenerek ne tür bir cihaz kullanılacağı seçilir ve kişiye yaklaşık olarak tüylerden kaç seansta kurtulacağının bilgisi verilir. Lazer epilasyonda temel amaç, tüyü değil, kıl kökünü yok etmektir. Lazer ışınlarının kıl köküne uygulanmasıyla tüyün gelişimini sağlayan kök hücrenin fonksiyonu kasıtlı olarak bozulur. Böylece tüyün tekrar cilt yüzeyinde belirmesi engellenir.

Lazer epilasyon nedir?

Işınların uyarılmasıyla elde edilen ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok alanda kullanılır. Kozmetik ve psikososyal bir sorun olan tüylenmenin giderilmesi için kullanılan lazer epilasyon yaklaşık 25 senedir uygulanan bir yöntemdir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce minimum 15 gün boyunca tüylere dokunulmamış olması gerekir. Böylece hem tüylerin miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilir hem de lazerden alınacak verimliliğin artması hedeflenir. Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge temizlenir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi parametreler uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılarak işlem başlar. İşlemin tamamlanması cilt ve tüy tipine, rengine, alanın genişliğine göre değişiklik gösterir. Belirli periyotlarla işlemin tekrarlanması gerekir. Lazer epilasyonun amacı kıl kökünün yok edilmesidir. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüyler üzerinde daha etkilidir.

Lazer epilasyon nasıl çalışır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından cilde atılan ışınlar ile cilt yüzeyi taranır. Kişinin cildine ulaşan ışınlar melanin adlı tüye rengini veren madde tarafından tutulur. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, tüy yüzeyinde ısı enerjisine dönüşür. Tüyden, tüy köküne iletilen ısı, çok kısa süre içinde kıl kökünün tahrip olmasını sağlar. Kıl kökünde yer alan kök hücrelerin bu şekilde deforme edilmesiyle birlikte kişi, ilgili bölgede yer alan tüylerden sonsuza dek kurtulmuş olur.

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir?


Lazer epilasyonun kullanımda olan dört farklı türü bulunur. Dalga boyu farklı olan bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik gösterir. Cihazın dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirler. Dalga boyu kısaldıkça kıl kökü tarafından tutulması artar. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı fazladır ancak cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilir. Genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri başlıklar hâlinde şöyle sıralanabilir:

 • Ruby Lazer: 694 nm dalga boylu bu lazer tipi çok kısa tüyler üzerinde etkilidir. Açık renkli cilt tiplerinde daha etkili olan Ruby Lazer dudak üstü gibi bölgelerde etkilidir.

 • Alexandrite Lazer: Yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilen 755 nm dalga boylu Alexandrite Lazer, büyük başlığa sahip olduğu için hızla geniş bölgelere etki ederek seans süresini kısaltır. Çok koyu olmayan ten ve koyu renk kıllarda etkilidir. Yüksek soğutucu sistemi ile acı hissedilmez. İşlemin ardından istenmeyen tüyler vücuttan uzaklaştırılmış olur. Vücut tüylerine rengini veren melanin, Alexandrite Lazer tarafından iyi tutulur. Bu yüzden açık ten rengine sahip kişilerde daha etkilidir.

 • Diode Lazer: 800 nm dalga boyuna sahip Diode Lazer ince tüylerin giderilmesinde etkilidir. Cilde çok yakın mesafeden atışlar yaptığından soğutucu jel ile birlikte kullanılır. Tüm cilt tiplerinde uygulanan lazer, batık kıl köklerine de etki gösterir. Manuel ayarlama imkanı olduğundan koyu renkli cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanabilir.

 • Nd: Yag Lazer: Koyu ve açık tenlilerde etkili olan bu lazer tipi diğerlerine nazaran acıyı daha fazla hissettirir. 1064 nm dalga boyu ile bilinen Nd: Yag Lazer, açık renkli ve ince kıllarda etkilidir. Geniş çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkilidir.

Lazer epilasyon hangi vücut bölgelerine yapılabilir?

Lazer epilasyon, doğru cihaz kullanılarak tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Lazer epilasyonun sıklıkla uygulandığı vücut bölgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Koltuk Altı Bölgesi Lazer Epilasyonu: Hem estetik hem de hijyen kaygılarıyla sıklıkla başvurulan koltuk altı lazer epilasyonu, özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Koltuk altı bölgesindeki tüylerin nispeten kalın olması nedeniyle epilasyon, çoğunlukla 4 ila 6 seans aralığında son bulur. Lazer epilasyon sonrasında batık gibi istenmeyen durumlar oluşmaz. Lazer epilasyon sırasında tüyleri etkileyen lazer ışını, cildin altındaki dokulara zarar vermediğinden gövenle uygulanabilir.

 • Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu: Bikini bölgesinin dışında kalan tüylerin lazer epilasyon ile yok edilmesi olarak tanımlanabilen bu epilasyon türünde başarı oranı son derece yüksektir. Çoğunlukla 6 seansın ardından kişi ilgili bölgedeki tüylerinden kurtulmuş olur.

 • Genital Bölge Lazer Epilasyonu: Genital bölgede kalıcı epilasyon tercih edenler tarafından başvurulan genital bölge lazer epilasyonu, bu bölgedeki tüylerin kalın ve koyu renkli olmasına bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 seans sürer. Pubik tüylerinde son derece etkili olan lazer epilasyonun labium bölgesinde etkinliği, pubik bölgeye kıyasla daha düşüktür. Genital bölge lazer epilasyonunda kullanılan lazer ışını, cilt altında yer alan doku ve organlara zarar vermez.

 • Bacak Bölgesi Lazer Epilasyonu: Çoğunlukla genetik etkenlerin yol oynadığı bacak bölgesindeki tüylenme, alt bacak başta olmak üzere üst bacakta da görülebilir. Alanın geniş olmasına bağlı olarak nispeten daha uzun süren bacak bölgesi lazer epilasyonu ile kısmi ya da tüm bacak tüyleri yok edilebilir. Bacak bölgesi lazer epilasyon uygulaması genellikle 6 seans sürer.

 • Kol Bölgesi Lazer Epilasyonu: Hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen kol bölgesi lazer epilasyonu, kol bölgesinde yer alan tüylerin farklı yapıda olmasına bağlı olarak yaklaşık 10 seans kadar sürebilir. Kolların çoğunlukla açıkta kaldığı yaz aylarında uygulanması önerilmez.

 • Göğüs Bölgesi Lazer Epilasyonu: Çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilen bu epilasyon türü ile, göğüs bölgesindeki tüylerin tümünün alınması ya da tüylerin seyreltilmesi mümkündür. Bu bölgede diode ya da Alexandrite Lazer türleri kullanılabilir.

 • Sırt Bölgesi Lazer Epilasyonu: Sırt bölgesinde bulunan tüyler zaman zaman kıl dönmesine yol açabilir. Hem estetik hem de sağlık kaygılarıyla yaptırılan sırt bölgesi lazer epilasyonu, erkekler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kalın ve derin yerleşimli olan sırt tüylerinde melanin miktarı fazladır. Böylece lazer epilasyonun bölgedeki etkinliği de fazladır. Sırt bölgesinde diode lazerlerin kullanımı yaygındır.

 • Ense Bölgesi Lazer Epilasyonu: Saç köklerinden sırta doğru olan tüylenme özellikle erkekler tarafından estetik ve hijyen kaygılarından dolayı istenmez. Ense bölgesindeki tüylerin ince olması nedeniyle bu bölgenin tüylerden tamamen temizlenmesi 10 seans kadar sürebilir. Bu bölgede kadınlarda da tüylenme gözlenebilir. Bu bölgede var olan tüylerin çok ince olması durumunda lazer epilasyon etkili olmayabilir.

 • Boyun Bölgesi Lazer Epilasyonu: Erkeklerde tıraş bölgesi olarak kabul edilen boyun bölgesinde kıl dönmesi ve sivilcelenme yaygın görülür. Geleneksel yöntemlerle yapılan tıraş sırasında cildin tahriş olması ve zaman zaman kesilmesi söz konusu olabilir. Lazer epilasyon ile bölgedeki tüylerin miktarının azaltılması ya da tamamen yok edilmesi mümkündür.

 • Yüz Bölgesi Lazer Epilasyonu: Yüz bölgesinde tüylenme genetik geçişli olabileceği gibi hormonal bozukluktan da kaynaklanabilir. Bu yüzden yüz bölgesinde tüylenme olan kadınlarda öncelikle hormon düzeyine bakılması ve eğer varsa mevcut hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Yüzdeki tüylenme genetik ise bu bölgenin epilasyonunda diode lazer kullanılarak bölge tüyleri yok edilebilir.

 • Bıyık Bölgesi Lazer Epilasyonu: Bu bölgede yer alan ince tüyler dahi zaman zaman kişinin rahatsız hissetmesine yol açabilir. Bölge tüylerinin ince ve açık renkli olması, bıyık bölgesi lazer epilasyon süresinin uzamasına yol açabilir. Bu bölgenin epilasyonu yaklaşık olarak 10 seans sürer.

 • Çene Bölgesi Lazer Epilasyonu: Yüz bölgesindeki tüyler gibi çene bölgesinde yer alan tüylenme de hormonal nedenli olabilir. Bu yüzden öncelikle kişinin sağlık kontrollerini yaptırması önerilir. Çene bölgesinde yaygın tüylenmenin olduğu durumlarda uygulama, 10 seansa kadar çıkabilir.

Lazer epilasyon seans süresi ve aralıkları nasıldır?

Lazer epilasyonun uygulanması sırasında bölgede bulunan kıllar farklı uzunluklarda olduğundan lazerin etkinliği de farklıdır. Tek uygulamada bölgedeki tüm kılları bir seansta yok etmek bu sebepten mümkün değildir. Vücut yapısı, hormonal denge ve cilt tipi farklılıkları da uygulama süreleri üzerinde etkilidir. Seans süreleri de uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre değişiklik gösterir. Dudak üstüne yapılan lazer epilasyon saniyeler sürerken, tüm yüz için yaklaşık 10 dakika gereklidir. Ya da iki bacak için yaklaşık 1 buçuk saat gerekliyken, koltuk altı ve bikini bölgesi 15 dakikada, erkek sırtı ise yaklaşık 40 dakikada tamamlanabilir. Uygulama aralıkları da yine aynı faktörlerden dolayı değişiklik gösterir. Ancak seans aralıkları genellikle 1 buçuk ay civarındadır.

Lazer epilasyon kaç seansta biter?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda etkili olan lazer epilasyon, estetik kaygıya yol açan istenmeyen vücut tüylerinin lazer cihazı ile yok edilmesidir. Lazer epilasyonun etkinliği kişinin fiziki ve hormonal yapısına, cilt ve kıl rengine, uygulama yapılacak bölgede bulunan kılların sertliğine göre değişkendir. Koltuk altı, bacağın alt kısmı, bikini bölgesi gibi alanlar 4 ile 8 seans, yüz, kol ve sırt gibi bölgeler 6 ile 12 seans sürebilir. Farklı bir deyişle vücut tüylerine rengini veren melanin adlı madde, lazer ışınlarının daha iyi emilmesini sağlar. Dolayısıyla koyu renkli vücut tüyleri, lazer epilasyonun oluşturduğu ani ısıya daha fazla maruz kalır. Lazer ışının tutulumunun kolay olması, bu türdeki tüy foliküllerinin daha çabuk yok edilmesine olanak sağlar. Açık renkli vücut tüylerinin lazer epilasyon ile yok edilmesi, koyu renklilere kıyasla daha zor olmasının sebebi de budur.

Lazer epilasyonun başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için cihaz seçimi son derece önemlidir. Kişinin ten ve tüy tipine göre yapılan seçimin ardından lazer epilasyonu uygulanması gelir. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip kişiler tarafından uygulanması önerilen lazer epilasyon uygulamasında, başarıyı etkileyen diğer faktörler cilt ve tüy rengidir. Lazer epilasyonun başarısı, kişinin ten rengi ile direkt alakalıdır. Açık ten rengine sahip kişilerde doz artışı kolaylıkla yapılabilir. Tüy rengi ve tüyün kalınlığı, lazer epilasyonun etkinliğinin kişiden kişiye farklı olmasına neden olur. Koyu renk tüye sahip kişilerde lazer epilasyon daha etkilidir. Açık renkli tüye sahip kişilerin diode lazer ile epilasyon yaptırması önerilir. Tüm bunların yanı sıra hormonal nedenlere bağlı olarak gelişen tüylenmenin lazer epilasyonla yok edilmesinden önce kişide var olan rahatsızlığın tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Lazer epilasyon uygulamasından önce dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Güneş veya solaryum ile bronzlaşma lazerin etkinliğini azaltır.
 • Lazer epilasyona gelmeden önce krem ve yağ gibi ürünlerin kullanılmamış olması gerekir.
 • Lazer epilasyon uygulanmadan bir ay öncesine kadar başka bir epilasyon türü uygulanmamalı ve tüyler uzatılmalıdır.
 • Lazer epilasyona gelmeden bir gün önce jiletle kıllar kesilerek uygulamaya hazır hâle getirilmelidir.
Lazer epilasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Uygulama yapılan bölge kızarık olduğu sürece güneşe maruz kalmamalıdır.
 • Uygulama yapılan alanda çıkan tüylere müdahale edilmemelidir.
 • Uygulama yapılan bölgenin terlememesi sağlanmalıdır.
 • Sıcak su, lif ile yıkama ve saç kurutma makinesi gibi ısı üreten cihazlar kullanılmamalıdır.
Tüm bunlar haricinde lazer epilasyon uygulaması yapan uzmanın tavsiyelerine uymak, verilen krem benzeri tedavi yöntemlerini dikkatle ve zamanında uygulamak önem taşır.

Lazer epilasyonda ten rengi

Lazer epilasyon için kullanılan ışın tipi, koyu renkli kıl gövdelerine ve köklerine daha rahat tutunduğundan beyaz tenli kişilerde bulunan koyu renkli kıllarda daha etkilidir. Lazer ışını koyu renk tüyler tarafından kolayca tutulur ve etkisi artar. Bu da daha kısa sürede sonuç alınmasını sağlar. Koyu renk tene sahip kişilerde yapılan lazer uygulamalarında lazer ışını cilde de tutunabilir. Işığın tutulması üst deri tabakası olarak bilinen epidermisin korunması için epilasyon öncesi uzmanlar tarafından cilt soğutulur. Eğer bu işlem yapılmaz ise ciltte yüzeysel yanıklar oluşabilir. Ancak gelişen teknoloji ile yeni nesil lazer cihazlar sayesinde bronz, esmer ve hatta zencilerde bile doz ayarlamaları yapılarak güvenle uygulanabilir.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mı?

Lazer epilasyonda kullanılan lazer cilt altına ve ter bezlerine zarar vermeden sadece kıl tüylerini hedef aldığı için kullanımı son derece güvenlidir. Ancak uygulama esnasında bir miktar acı hissedilebilir. Diğer epilasyon uygulamalarının yanında acısız sayılabilecek lazer epilasyon uygulamaları sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem oluşabilir. Uzmanınız tarafından uygulanan steroid içerikli kremler bu şikayetleri hızla giderir. Bunun yanında ince krut, veziküllerde hiper ve hipopigmentasyon gibi yan etkiler görülse de bunların tamamı geçici komplikasyonlardır.

Lazer epilasyonun zararları var mı?

Lazer epilasyon yalnızca kıl köküne etki eder. Kıl kökünde bulunan melanin pigmentine lazer ışığı tutularak kökün yakılması hedeflenir. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik, kıl ve kökünün etrafında bulunan dokuya zarar vermemesidir. Bu yüzden işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmez. Uzmanlar tarafından, uygun cihazlarla uygun atımlar yapıldığından leke ve iz bırakmaz. Özellikle genital bölgeye uygulanan lazerin tehlikeli olduğu söylense de uygulama derinin altına ilerlemediği için bölgeye herhangi bir zarar vermez. ile bilinen bir bağlantısı yoktur. Uygulanan diğer bölgelerde de lazer epilasyonun ispatlanmış bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon sonuçları kalıcı mı?

Hızlı ve etkili sonuç veren lazer epilasyonun seansları tamamlandığında istenmeyen tüy ve kıllardan tamamen kurtulmuş olursunuz. Kıl köklerini yakarak yok eden lazer epilasyon sayesinde kılların tekrar uzaması mümkün değildir. Ancak doğru cihazlarla uzman kişiler tarafından yapılması etkinliği, süresi ve sağlığınız açısından önemlidir.

Lazer epilasyonu kimler yaptırabilir?

Lazer epilasyonun ne zaman yapılabileceği, kişinin ilk adet görme tarihi ile bağlantılıdır. Genel olarak kişinin lazer epilasyona başlaması için 2 sene boyunca düzenli olarak adet görmesi önerilir. Farklı bir deyişle lazer epilasyona başlama yaşı 16-17 aralığındadır. Böylece kişinin tüyleri mümkün olduğunca gelişmiş olur. Ancak sosyal endikasyonların olduğu vakalarda lazer epilasyona daha erken yaşta başlanabilir. Lazer epilasyon, kişiye özel bir uygulama olduğundan başlama yaşı da kişiden kişiye farklılık gösterir.

Siz de bir uzmana başvurarak istenmeyen tüylerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Kaynak: Medical Park
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst