HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.
Şirketler, daha çok kişiye ulaşmayı umarak Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarında fotoğraf, video ve linkler paylaşıyor.

Pazarlamacılar sosyal medyayı bir pazarlama kanalı olarak kullanmaya başladığında az içerik ve paylaşım vardı. Buna bağlı olarak sosyal medya kullanıcıları haber akışlarında gördükleri her şeyi tıklamaya isteklidirler.

Sonra içerik şokuna girdik.

Artık sosyal platformlarda insanların tüketebileceğinden daha fazla içerik var. Bir yayın ilginç ve kullanışlı görünmüyorsa, insanlar onu sadece geçiyor. Rand Fishkin’in gözlemlediği gibi, “Twitter, Facebook gibi platformlar trafik çekmek zor hale gelmiştir. Tıklama sayısını artırmak geçmişe göre daha zordur. ”

Sosyal medya artık bir megafon değil.

Artık sosyal medya çoğunlukla birebir kanallar haline geliyor.
Sosyal medyada başarılı olan, KLM Royal Dutch Airlines, NASA ve Airbnb gibi kuruluşlar, hayranlarına kişiselleştirilmiş sosyal deneyimler sunan şirketlerdir.

Sosyal medya sohbet alanı haline geliyor. İşte nedeni …

Sosyal medya bazı şeyler için harika ama her şey için değil.

Sosyal medya genellikle her pazarlama problemine bir çözüm olarak görülür. Tabii ki, marka bilinirliği de dahil olmak üzere pazarlamanın belirli yönleri için harikadır. Ancak gerçek şu ki, sosyal medya muhtemelen sahip olduğunuz her işe veya pazarlama hedefine ulaşmanıza yardımcı olmayacaktır.

Örneğin, sosyal medyanın artık çoğu işletme için büyük bir trafik kaynağı olmadığını düşünüyorum. Geçmişte pazarlama mesajlarını çeşitli platformlarda toplama ve yayma stratejisi tıklamaları artırmak için etkili bir yol olabilirdi, ama artık değil. En azından akılda tutmakta fayda var çünkü:

Sosyal medya etkileşim kanalı haline geliyor.

Bu dönemde, büyük sosyal medya platformları Messenger, Instagram Direct ve Twitter Direct Mesajları gibi özelliklerle gittikçe daha fazla kucaklaştığı kaliteli müşteri hizmetleri ve birebir görüşmeler gibi yeni fırsatlar geliyor.

Etkileşim, sosyal platformlarda oluşturduğunuz ve paylaştığınız içerikle de ilgilidir. Eğlenceli, kullanışlı veya benzersiz mi? Kitlenizi yanıtlamaya teşvik ediyor mu? Yoksa tıklamaları web sitenize geri çekmek için mi var?

Sosyal medyanın geleceği (bazıları sosyal medyanın geçmişini ve bugününü tartışabilir) hayranlarınızla olan ilişkilerinizi sadece pazarlama mesajlarını iletmekle değil, onları birleştirerek derinleştirmek ile ilgilidir.

Bu değişikliğin neden doğru olabileceğine bakalım…

Etkileşimin sosyal medyanın geleceği olmasının 4 nedeni

 1. Düşük organik erişim ve yönlendirme trafiği
Son yıllarda sosyal medyadaki organik erişim o kadar düştü ki artık sosyal medya trafik için daha az uygulanabilir bir kanal haline geliyor.

İşletmeler sosyal medyada daha az insana ulaşıyor ve organik yollarla sosyal medyadan daha az trafik alıyorlar. Yönlendirme trafiği için büyük ölçüde sosyal medya kullanan işletmeler, olan gönderilerinden bile daha az yönlendirme trafiği alıyorlar. Birçok büyük yayıncının Facebook yönlendirme trafiğinde düşüş görünüyor – bazıları yüzde 50 kadar.

Sosyal medyadaki içerik miktarı tüketebileceğimizden daha fazla oldukça, her gönderi daha az görülecektir.

İşte basitleştirilmiş bir hesaplama: Kullanıcılar ve markalar tarafından günde 10 milyon yayın yayınlanıyorsa ve tüm sosyal medya kullanıcıları toplu olarak günde yalnızca bir milyon yayın tüketiyorsa, her yayın yüzde 10 oranında görme şansına sahiptir. Günlük yayınlanan yayın sayısı 100 milyona çıkarsa ve tüm sosyal medya kullanıcıları hala günde yalnızca bir milyon yayın tüketiyorsa, artık her yayın yalnızca yüzde bir görülme şansına sahip olur.

Gerçek şu ki, sosyal medyada daha fazla içerik yayınlandıkça, organik erişim doğal olarak düşecektir.

Social@Ogilvy tarafından yapılan bir araştırma, Facebook organik erişiminin 2014 yılında sadece yüzde altıya düştüğünü buldu.

Facebook’un ailelerden ve arkadaşlardan gelen paylaşımlara öncelik vermek için algoritmasında değişiklik yaptıktan sonra sayfaların erişim sayısı düştü.

Sosyal medya, giderek daha fazla içerik yayınlandıkça trafik kanalı olma potansiyelini kaybediyor. Sosyal Medya Denetçisi (Social Media Examiner) CEO’su ve Kurucusu Michael Stelzner, “Trafik aşağı, aşağı, aşağı ve aşağı gidiyor. Yıllarca! Erişim veya görünürlük elde edemiyorsunuz ve bu gerçekle yüzleşmeliyiz. ”

Bu duruma adapte olmalıyız.

 1. Sosyal mesajlaşmanın yükselişi
Sosyal medya son beş ila on yıl boyunca baskın bir platform olmasına rağmen, sosyal mesajlaşma uygulamaları (sosyal medya platformları etrafında oluşturulan mesajlaşma uygulamaları) sosyal medya platformlarından çok daha hızlı büyüyor. Business Insider tarafından belirtildiği gibi, ilk dört mesajlaşma uygulamasının kullanıcı sayısı, ilk dört sosyal medya uygulamasını kullanıcı sayısından daha fazla.

Bir strateji danışmanlık şirketi olan Activate, 2018 yılına kadar 1,1 milyardan fazla kişinin mesajlaşma uygulamaları kullanacağını tahmin etti ve bu da mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişilerin sosyal medya uygulamaları kullanan insanlardan 1,5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Sosyal mesajlaşmanın yükselişi, insanların sosyal medya davranışlarında ve tercihlerinde – daha kişisel, birebir iletişime doğru – değişiklik olduğunu gösteriyor. İnsanlar sosyal medyaya baktıklarında artık haber akışlarındaki yayınları düşünmüyorlar. Twitter üzerinden müşteri desteği için işletmeye ulaşmayı, zamanında bilgi almayı veya Messenger sohbet botunundan ürün sipariş etmeyi düşünüyorlar.

Bu değişimin ön saflarında yer alan bir şirket KLM Royal Dutch Airlines. Bir çok kanalında ilginç içerik yayınlamanın yanı sıra, bire bir kanallarına da yatırım yaptılar.

 • Sosyal medyadaki sorulara 7/24 14 farklı dilde yanıt veren 200’den fazla temsilci var.
 • Biniş kartı, uçuş bilgileri ve yolcularına güncellemeler gönderen bir Messenger sohbet botu geliştirdiler. Ayrıca yolcuları doğrudan 7/24 Messenger aracılığıyla müşteri desteği ve seyahat talimatları alabilir.
 • Asya’daki en popüler sosyal mesajlaşma uygulamalarından ikisi olan WeChat ve Kakao Talk’ta sosyal müşteri desteği sağlıyorlar.
Sosyal medya hayranlarını hem genel hem de bire bir kanallara dahil ederek muazzam iş değeri elde ettiler. Örneğin, sosyal medya çabaları Net Promoter Puanlarını 2015’te 35 puan, 2016’da ise tüm zamanların en yüksek puan olan 43’e yükselmelerini sağladı.

Sosyal medyada pazarlama içeriğini aktif kullanmayan işletmeler, müşterilere etkili şekillerde hizmet etme fırsatını kaçırarak çağ dışı kalacaklardır.

 1. İnsanlar markalara ulaşmak için sosyal medyayı kullanıyor
Sprout Social’ın bulduğu gibi, sosyal medya çoğu insanın müşteri desteği için başvurduğu ilk yerdir. Ve giderek daha fazla insan markalardan yardım almak için sosyal medyayı kullanıyor. Markalardan yanıt alınması gereken ortalama mesaj sayısı 2015’ten 2016’ya% 18 arttı.

İnsanlar, işletmelere yardım amacıyla ulaşmak için yalnızca Messenger veya Twitter Doğrudan İletileri gibi özel sosyal medya kanallarını kullanmazlar. Airbnb’nin Facebook Sayfasına bir göz atın ve kullanıcılarının yardım almak için gönderilerine yorum yaptığını fark edeceksiniz. (Airbnb, müşterilere yanıt vermek ve yardımcı olmak için harika iş çıkarır.)

Müşterilere sosyal medyada yardımcı olmanın faydaları vardır. Sprout Social tarafından şirketlerin sosyal medyada aktif olmasının, marka sadakati olmayan müşterilere rağmen marka bilinirliğini artırdığı ve satın almaya yönlendirdiğini kanıtlamıştır.

Aynı zamanda, müşterileriye sosyal medyada yardımcı olmak da kolaylaşıyor. Bu eğilimi karşılamak için sosyal medya platformları, işletmelerin müşterilerine yanıt vermesine yardımcı olmak için daha fazla müşteri hizmeti aracı geliştirmektedir.

 • Müşterilerin sizi takip etmenize gerek kalmadan Twitter’da doğrudan bir mesaj göndermesine izin verebilirsiniz.
 • Twitter’da otomatik karşılama doğrudan mesajları gönderebilir ve kişilere en iyi şekilde cevap vermelerini isteyebilirsiniz.
 • Tüm Facebook, Messenger ve Instagram etkileşimlerinizi birleştirilmiş bir gelen kutusunda yönetebilirsiniz.
 • Facebook sayfanız için sık sorulan soruları otomatik olarak yanıtlamak için Akıllı Yanıtları kullanabilirsiniz.
İşletmeler sosyal medyaya yaklaşımlarını değiştirmeli ve sadece içerik yayınlamanın ötesine geçmelidir. Orada olmanız ve müşterilerinize yardım istediklerinde yardımcı olmanız gerekir.

 1. Algoritmalar etkileşime öncelik verir
Etkileşim müşteri hizmetleri ve birebir görüşmeler yoluyla müşterileri etkilemenin yanı sıra, içeriğinizin kalitesiyle de ilgilidir. İçerikleriniz takipçilerinizden olumlu yanıtlar almaya yetecek kadar ilgi çekici mi?

Sosyal medyada (organik olarak) görülüp duyulabilmek için takipçilerinizle etkileşime girecek içerik oluşturmanız gerekir. Sosyal medya paylaşımlarınızdaki katılım sayısı, onları görecek kişi sayısını etkiler.

Birçok kişi gönderiniz ile etkileşime girerse, sosyal medya algoritmaları gönderinizi ilgi çekici olduğunu düşünür ve böylece daha fazla kişiye gösterir. Yayınınızda çok az etkileşim varsa (veya Facebook’ta “Gönderiyi gizle” gibi olumsuz etkileşim varsa), sosyal medya algoritmaları ilgisiz, alakasız veya yararlı olmadığını varsayar ve fazla kişiye göstermez. Dolayısıyla, yayınlarınızda ne kadar olumlu etkileşim olursa, sosyal medyada o kadar fazla kişiye ulaşırsınız.

Nihai hedefiniz trafik, potansiyel müşteri veya dönüşüm ise, bu tür sonuçlardan daha fazla alabilirsiniz. Socialbakers, 2.700’den fazla işletme tarafından 30.000 Facebook yayını inceledi ve bir sayfa ne kadar fazla etkileşime sahipse, web sitesine olan trafiğin de o kadar yüksek olduğunu buldu.

Katılımın (bağlılığın) değeri nedir?

İşletmelerin artık sosyal medyaya katılmayacağına inanıyorum çünkü sosyal medya güçlü yönlendirme kaynağı veya doğrudan gelir kanalı olarak görülüyor. Sosyal medyada olmanın ana nedeni, marka bağlılığı olacaktır.

Birçok işletme bunu zaten yapıyor – markalarını sosyal medya aracılığıyla güçlendiriyor. Bazıları (KLM, Starbucks ve Nike gibi) müşterilerinin sosyal medya aracılığıyla sorunları hızla çözmelerine yardımcı oluyor.

Diğerleri, mevcut takipçileri, fenomenleri ve sosyal reklamları güçlendirerek hayranlarının sevdiği içerikleri paylaşıyor ve markalarını büyütüyor. Denny’, Oreo ve GoPro gibi markaların sosyal medya profillerine bakarsanız, hayranlarını web sitelerine bağlamak veya doğrudan ürünlerini satmak yerine içeriklerini marka imajlarını güçlendirmek için nasıl kullandıklarını fark edeceksiniz.

Peki sosyal medya ile marka oluşturma neden bu kadar önemli?

Müşterilerin çoğu işletme ile yolculuğu doğrusal değildir.

Müşteriler nadiren Facebook sayfanızdan web sitenize, sepet sayfanıza gider. Daha çok şöyle görülebilir:

 • Potansiyel müşteri ürünü arkadaşı aracılığıyla duyar.
 • Aynı gün, müşteri Facebook postunuzu görür, içeriği beğenir ve yorum yapar.
 • Ertesi hafta, müşteri Google’da sattığınız bir ürünü arar ve web siteniz ilk sayfada görünür.
 • Markanızı tanır ve size twitterdan ürününüz hakkında bir soru sorar.
 • Siz hemen cevap verirsiniz ve müşteri ürünü web sitenizden sipariş etmeye karar verir.
(Bu bile gerçek bir müşteri yolculuğunun çok basitleştirilmiş bir versiyonudur.)

Sprout Social tarafından yapılan bir araştırma, insanların yüzde 85’inin bir şeyi satın almadan önce sosyal medyada bir kereden fazla görmesi gerektiğini buldu. Ancak çok fazla promosyon mesajı yayınlarsanız müşteriler sizi takip etmeyi bırakacaktır.

Zamanında müşteri desteği, birebir görüşmeler, ilginç ya da yararlı içeriklerle marka imajınızı güçlendirebilirsiniz. Daha sonra, bu müşteriler sizden satın almaya veya almaya devam etmeye karar verdiklerinde, marka değeriniz onları kazanmaya yardımcı olabilir.

Araştırma ile kanıtlanmıştır.

Sosyal medya etkileşimleri müşteri sadakatini artırır.

Bir grup ABD araştırmacısı, tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimlerini ve markalarla ilişkilerini inceledi. Sosyal medyada en sevdikleri markalarla etkileşime giren tüketicilerin, markalarla etkileşimde bulunmayan tüketicilerden daha güçlü ilişkileri olduğunu buldular.

Favori markalarıyla sosyal medyada etkileşime giren tüketiciler:

 • markaları daha iyi değerlendirmek,
 • markalara sadık kalmak ve
 • markaları başkalarına tavsiye etmek.
Müşterileriniz markanıza güvendiklerinde, size e-posta adreslerini verme, bir online seminerine kaydolma veya sorduğunuzda ürününüzü satın alma olasılıkları daha yüksektir. MailChimp’in bu kadar çok marka pazarlaması yapmasının nedeni budur. Marka pazarlaması MailChimp için eğilim yaratır, böylece birisi bir e-posta pazarlama platformu seçtiğinde, önce MailChimp’i düşünür.

Markalama kulağa hoş geliyor ama…

Potansiyel satışlar ve satışlar gibi ölçülebilir yatırım getirisi (ROI) ne olacak?

Evet, onlar da önemlidir.

Pazarlamacılar ve işletmeler sosyal medyada harcadıkları zaman, enerji ve kaynaklar için her zaman haklı çıkarmak isteyeceklerdir. Simply Measured’a göre, sosyal medya pazarlamacılarının yüzde 78’i patronlarıyla sosyal medya yatırım getirisini tartışıyor ve yüzde 42’si bu tür tartışmaları sık sık yaşıyor.

Sosyal medya yatırım getirisi (ROI) sizin ve işletmeniz için önemliyse, katılım yoluyla sosyal medyada marka oluşturmaya odaklandığınızdan doğrudan ölçülebilir sonuçlara göz atabilirsiniz.

Facebook reklamlarını kullanıyorsanız Google Analytics, Facebook Analytics veya Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla bu sonuçları ölçmenin çeşitli yolları vardır. Ayrıca, sosyal medya platformları Pinterest’in Satın Alınabilir Pimleri ve Instagram alışverişi gibi daha fazla alışveriş özelliği geliştirdikçe, sosyal medyanın parasal değerini göstermek için muhtemelen daha sağlam analizler olacaktır.

Econsultancy’ye göre işletmelerin sosyal medya yatırım getirilerini nasıl ölçtüğüne dair birkaç örnek:

 • KLM, sitelerini doğrudan sosyal medyadan ziyaret eden müşterilerden elde edilen satışlara baktı ve bu müşterilerin 2014 yılında 25 milyon € satış sağladığını tespit etti.
 • BT, sosyal medya aracılığıyla müşteri desteği, telefon yoluyla olduğundan daha ucuz olduğu için sosyal müşteri desteği sağlamaktan yılda 2 milyon £ maliyet tasarrufu hesapladı.
 • MADE.COM, sitelerine sosyal medyadan giren kişilerin ortalama sipariş değerini ve site ortalamasını karşılaştırdı. Sosyal medya takipçileri, sipariş başına ortalama yüzde 4 daha fazla harcıyor.
 • Temassız satış temsilcilerinin yarısını sosyal satış konusunda eğitilmiştir ve bu satış temsilcilerinin % 160 daha büyük satışa sahip olduğunu ve eğitimli olmayanlara göre % 215 daha fazla gelir elde ettiğini bulmuştur.
Sosyal medyayı etkileşim ve marka oluşturma kanalı olarak kullandığınızda, doğrudan sosyal medyada çok fazla potansiyel müşteri veya satış oluşturamayacağınızı hatırlamak önemlidir. Ancak dolaylı olarak yapabilirsiniz.

Örneğin, birisi sizi sosyal medyada keşfedebilir ve bir hafta sonra sizi Google’da bulabilir sonrasında ürününüzü satın alabilir. Sosyal medya etkinlikleriniz satın alma kararını etkilemeye gerçekten yardımcı olduğunda, genellikle Google’a satın alma işlemi için kredi veririz. Google Analytics’in Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri veya premium sosyal medya analiz araçları gibi araçları kullanarak sosyal medya etkinliklerinizin olası satış yaratma ve satışlarda dolaylı olarak nasıl yardımcı olduğunu değerlendirebilirsiniz.

İnsanların sosyal medya üzerindeki davranışları ve beklentileri değişiyor (veya değişti). Sosyal medya platformunun kendisi de bu değişimi karşılamak için uyum sağlıyor.

Sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız, sosyal medyadaki temel hedefinizin marka oluşturma olduğunu düşünüyorum. “Sosyal medyanın” “sosyal” ine odaklanmalı ve takipçilerinizle etkileşime geçmelisiniz.
 
Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş, teşekkürler
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst