HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.


peygamberler-ve-kraliyet-mensuplari-6-milyon-16556609_8024_amp.jpg


Dünyanın en büyük mezarlığı unvanını taşıyan Vadi's-Selam'da, 6 milyon kişi yatıyor. Irak'ın Necef kentinde bulunan mezarlık, peygamberler, kraliyet mensupları ve bilim adamlarının kalıntılarını barındırıyor. Mezarlık, aynı zamanda İslam'ın üçüncü en önemli hac merkezi olup, pek çok Müslüman dünyanın dört bir yanından buraya gömülmeyi tercih ediyor.


Peygamberler ve kraliyet mensupları da dahil olmak üzere 6 milyon kişinin gömüldüğü Vadi's-Selam mezarlığı dünyanın en büyük mezarlığı unvanını koruyor.

'ın Necef kentindeki Vadi's-Selam mezarlığı her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret ediliyor ve içinde peygamberlerin, kraliyet mensuplarının ve bilim adamlarının kalıntılarını barındırıyor.Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

Yukarıdan bakıldığında Vadi's-Selam manzaraları, sıkışık binalara benzeyen sayısız mezarın bulunduğu bir şehre benziyor. 25 km uzunluğu ve 6 km kare genişliği ile mezarlık Necef'in yüzölçümünün yüzde 13'ünü oluşturuyor ve her geçen gün daha da genişliyor. 6 milyondan fazla cesede ev sahipliği yapan bu mezarlığın nüfusu Norveç, Finlandiya veya Danimarka gibi bazı ülkelerden daha fazla.

Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

Vadi's-Selam adı "Barış Vadisi" anlamına geliyor ancak bölgenin tarihi barışçıl olmaktan çok uzak. Irak Savaşı'nın zirvesinde, mezarlığa her gün 250 kadar kişinin defnedildiği bildirildi.

Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

Birbirine yakın mezar taşları ve mozolelerin yanı sıra geniş yeraltı yer altı mezarları Irak savaşında Amerika'ya karşı savaşan kişilerin saklanabileceği mükemmel bir yer haline geldi. 2004 yılında ABD ordusu ile Mehdi Ordusu güçleri arasındaki çatışmaların çoğu mezarlıkta meydana geldi. Artan cenaze talebini karşılamak amacıyla, aileler sevdiklerini gömmek için yer altında mahzenler ve odalar inşa etti.

Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

Bölge, ilk Şii İmam Ali ibn Abi Talib'in türbesinin bulunduğu İmam Ali Camii'ne yakınlığı nedeniyle Şii Müslümanlar için son derece kutsal. Şia Mezhebi'ne göre Al-Salam Vadisi İslam'ın üçüncü en önemli hac merkezi. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar kutsal şehrin kalbine gömülmeyi seçiyorlar. Mezarlığa gömülen her tabut, ilk önce imamın türbesine götürülür ve son dinlenme yerine götürülmeden önce birkaç tur kutsanmaya tabi tutulur.

Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

El-Selam, 1.400 yıldan daha uzun bir süre önce başlayan defin süreciyle Müslümanlar için en eski mezarlardan biri. Mezarlığın zengin tarihi, birçok önemli şahsiyetin burada defnedilmesinin sebebidir. Bunların arasında kraliyet ailesi üyeleri, peygamberler ve padişahlar da bulunmakta. Al-Hira kralları, Hamdania eyaletinin prensleri, Fatimia, Al-Buwayhyia, Saffawayia, Qajar ve Jalairiyah'ın bu yere defnedildiği söyleniyor.

Uzaktan şehir gibi görünse de 6 milyon insanın bulunduğu bir mezarlık: Al-Salam Vadisi

Rivayetlere göre müminlerin ruhları bu mezarlıkta toplanıp, melekler vefat eden her müminin ruhunu buraya getirir ve kim bu mezarlığa defnedilirse Allah onu kabir azabından güvende kılar.​
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst