HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Qupido

Yönetici
Katılım
7 Ağu 2023
Mesajlar
1,297
Tepkime puanı
865
Puanları
113

Yoga Yapmanın 5 Faydası​


Son yıllarda – özellikle de pandeminin bizleri eve hapsettiği yakın geçmişte ve devam eden süreçte – insanlar kendilerini rahatlatmak, zihinlerini boşaltmak ve formda kalmak için birçok aktiviteyi heyecanlı bir şekilde yapmaya başladılar. Evine koşu bandı alan da oldu, kum torbası ile antrenman yapan da, yogaya başlayıp bunu alışkanlık haline getiren de…

Eminiz ki yoga kelimesini en az bir kez duymuş ve çevrenizdeki arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın yoga yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Hindistan’da ortaya çıkan ve süregelen zamanda tüm dünyaya yayılan yoga; zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatlama sağlayan özellikleri ile bir öğretiler bütünüdür.

Peki yogaya başlamayı ya da başlayıp bıraktığınız yogayı devam ettirmeyi düşündünüz mü? Eğer düşünüp vazgeçtiyseniz yoga yapmanın faydalarını duyduktan sonra hemen başlamaya can atacaksınız!

İşte yoga yapmanın 5 faydası:

1- Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırabilirsiniz

Yoganın en bilinen faydalarından bir tanesi, stresi hayatınızdan uzaklaştırmanıza fırsat tanımasıdır. Günlük yaşamda karşınıza çıkan birçok sorun yüzünden belirli bir stres düzeyinde yaşamanız çok doğal… İşte yoga yaparak bu stresi olabildiğince azaltabilirsiniz.

Yoga egzersizlerinizi doğru ve düzenli bir şekilde uygulayarak, kendinizi daha huzurlu hissetmeye başlayabilirsiniz. Tüm sıkıntılardan ve sıradanlıklardan uzaklaşarak kendinizle baş başa kalmanızı sağlayacak olan yoganın nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri sayesinde stresli düşünceleri zihninizden kovabilirsiniz.

2- Bel ve Sırt Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz

Not:
Uzun süreli devam eden bel ve sırt ağrılarınız için önce bir uzman doktor ile görüşmeli ve tıbbi danışmanlıktan sonra yoga yapmaya başlamalısınız.

Bel ve sırt ağrıları sizin için bir sorun haline geliyorsa, yoga ile bu sorunlardan kurtulmanız mümkün… Eğer ki bel ve sırt ağrılarınız hareketsizlik ya da kasılma gibi durumlar neticesinde meydana geliyorsa, yoga yaparken hayata geçireceğiniz hareketler sayesinde bel ve sırt bölgesini rahatlatabilir, bu bölgeleri harekete alıştırarak ağrılarınızı azaltabilir hatta ağrılarınızdan komple kurtulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta: Yogaya başlamadan önce ısınma hareketlerini ihmal etmemenizdir, çünkü ısınma hareketlerini yapmadan bel ve sırt bölgesine yüklenmeniz, ağrılarınızın daha da artmasına sebebiyet verebilir.

3- Esnek Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz

Yoganın bilinen bir diğer önemli faydası da vücuda esneklik kazandırmasıdır. Yogaya başlarken seçeceğiniz antrenmanın türüne göre, vücudunuzun esneklik düzeyini zamanla artırabilirsiniz. Isınma egzersizlerinden sonra yapabileceğiniz bu hareketler sayesinde, farklı kas gruplarınızı çalıştırabilir ve esneklik kazanabilirsiniz.

Sonuçta yoganın birçok fiziksel faydası var. Kas ve bağ dokularını esnek hale getirerek vücudun eskiye oranla daha esnek olmasını sağlamak da bu fiziksel faydalardan sadece birkaçı…

4- Formunuzu Koruyabilirsiniz

Form korumak için sporun, yani fiziksel aktivitenin gücünü aramızda bilmeyen yoktur. Yoga da içerdiği yoğun fiziksel aktiviteler sayesinde formunuzu istediğiniz şekilde korumak için ideal bir yöntem… Vücudunuzun daha dengeli bir görünümde olması için yogaya güvenebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, her zaman olduğu gibi sürekliliktir. Birkaç sefer gerçekleştirip sonrasında ara vererek yoga yapmanın formunuza hiçbir katkısı olmayacaktır. Disipline bir şekilde yoga yaparak – tabii bir de yediklerinize özen göstererek – formunuzu korumanız mümkün.

5- Sağlığınıza Katkıda Bulunabilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz dört başlık da fark ettiğiniz üzere sağlık üzerine… Yani siz yoga yapmaya başladığınızda ve bunu düzenli bir şekilde devam ettirdiğinizde daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.

Şöyle düşünelim: Yoga sayesinde stresten uzaklaştınız, bel ve sırt ağrılarından kurtuldunuz, kaslarınızı daha esnek bir hale getirdiniz ve formunuzu korudunuz. Bunların hepsi sağlıkla alakalı şeyler… Onun için yogayı bir yaşam biçimi olarak benimseyip düzenli bir şekilde yaptığınızda daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.
 

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.
Üst